Świąteczna tarta z kapustą, grzybami i śliwkami a na deser Stefan

Święta za dwa tygodnie. Niezbyt czuję ich atmosferę... prezenty nadal tylko w sklepach, pomysłów na potrawy mam kilka ale jak na razie nie mam całkiem siły na przygotowania. Nawet pierniczki nie pomogły... Dobrze, że chociaż porządki w kuchni robiłam nie tak dawno więc teraz mogę je sobie odpuścić. 
Próbując się uświątecznić upiekłam wczoraj magiczną tartę. Jest to potrawa niezwykła, niebanalna a przede wszystkim obłędnie pyszna. Aromat kapusty, grzybów i drożdżowego ciasta a na dokładkę słodycz śliwki. Zdecydowanie do powtórzenia. Dzięki niej mam już w sobie cząsteczkę klimatu bożonarodzeniowego!!! Przepis podaje za Anną z malutkimi zmianami w proporcjach.


Składniki na farsz:
30 g suszonych grzybów (borowików lub podgrzybków)
700 g kiszonej kapusty (z tartą marchewką)
6 łyżek oliwy z oliwek
2 liście laurowe i 3 ziela angielskie
1 łyżeczka kminku
150 g suszonych śliwek
1 cebula, pokrojona w drobną kosteczkę
sól i świeżo zmielony czarny pieprz

Składniki na ciasto:
200 g mąki pszennej
60 g masła, roztopionego
1 jajko
25 g świeżych drożdży
1/2 łyżeczki soli morskiej

Grzyby płuczemy i zalewamy 1 szklanką wody, odstawiamy na minimum 2 godziny. Wyjmujemy grzyby z wywaru, wywar delikatnie przelewamy do innego naczynia, pozbywając się zanieczyszczeń zgromadzonych na dnie. Umieszczamy grzyby i wywar w rondelku, zagotowujemy. Gotujemy przez około 30 - 40 minut, aż grzyby będą miękkie i cała woda wyparuje. Po ostudzeniu siekamy je na mniejsze kawałki, solimy i przekładamy do większej miski.
Kapustę płuczemy na sicie (jeśli jest bardzo kwaśna), odciskamy. Wkładamy do garnka z 3 łyżkami oliwy z oliwek, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, kminkiem oraz z 1 szklanką wody. Doprawiamy solą i gotujemy pod przykryciem, mieszając co jakiś czas przez około 1 godzinę, aż kapusta będzie miękka. Studzimy, usuwamy liście laurowe i ziela angielskie, siekamy. Dodajemy do miski z grzybami.
Śliwki kroimy na kawałki i przekładamy do miski z kapustą i grzybami. Jeśli śliwki są bardzo twarde, można je wcześniej namoczyć.
Na patelni, na pozostałych 3 łyżkach oliwy szklimy cebulę (przez około 10 minut), nie rumieniąc. Dodajemy do miski z grzybami, kapustą i śliwkami. Całość doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem i ewentualnie solą, bardzo delikatnie mieszamy.
Ciasto: Wysoką formę na tartę lub tortownicę smarujemy oliwą z oliwek. Mąkę przesiewamy do miski, dodajemy roztopione masło, jajko, sól, drożdże. Wyrabiamy ciasto, dodając w razie potrzeby kilka łyżek ciepłej wody (ja dałam 6 łyżek). Ciasto wygniatamy przez 15 minut (ja użyłam mieszadła miksera). Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
Odkładamy 1/4 ciasta, a resztę rozwałkowujemy na placek, wykładamy nim spód i boki formy. Nakładamy farsz z kapusty, grzybów i śliwek. Z odłożonej część ciasta robimy wałeczki, które układamy na wierzchu tarty. Tartę wstawiamy na kratkę w nagrzanym piekarniku i pieczemy przez 30 minut na lekko złoty kolor.


A na deser proponuję moja niedobrzycę, piecucha zwanego Stefanem.

Komentarze

  1. Wiewiórko! Ja rozumiem, że robisz ciasta drożdżowe, że pieczesz chleby, ale wiesz, nie można dawać kotu drożdży;)! Ten Twój Stefan to rośnie w oczach! Proszę nie karm go drożdżami, niech zostanie taki małym kociątkiem:)))

    OdpowiedzUsuń
  2. napatrzylam sie i teraz bym zjadla taka tarte:) mniam:)

    OdpowiedzUsuń
  3. ależ to musi być pyszne,tarta,nie kotek ...;0)

    OdpowiedzUsuń
  4. jakie samkowitości u Ciebie. ja w sumie raz czuję ten klimat a raz nie. jakoś czas dziwnie płynie i nie zdaję sobie sprawy, że święta lada dzień (ale pierniczki już poczyniłam)

    Stefcio widzę piecuch jest;D świetne ma to koło na sierści

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Za wszystkie słówka od Was dziękuję :) a za weryfikacje przepraszam, spamerzy nie dają mi żyć :(

Zimowy pilaw z pęczaku - na wizji

Popularne posty